GUBÂR-I HÜZÜN

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

23 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum. Ticaretle uğraşıyorum. Ben içinde bulunduğum dünya kadar kafasındaki dünyada da yaşayan birisiyim. Günümün çoğunu zihnimin kuyusunu kazıp içinden ne çıkıyorsa işlemeye harcıyorum. İşlediklerimiyse insanlara sunup onların içlerindeki kazdıkları kuyuda aradıkları, dile getiremedikleri cümleleri bulmalarını amaçlıyorum. İnsanların ruhunu; yazdıklarımla yansıtabilmek, yansıtabilmeye çalışmak benim hayat felsefemdir.

Kitap yazma maceranız nasıl başladı?

Bundan yedi sene evvel şiirle başladı benim “yazma” maceram. Kendimden asla beklediğim bir eylem değildi bu. Ama insan tanımak, tanıdığım insanların yaşadıkları bazı şeylere şahit olmak ve hiç tanımadığım insanların yaşayabileceklerini zihnimde senaryolaştırmak, bunları hissetmek beni şiirin içine bıraktı. Bende ilk yazdığım günden beri şiirin içinden asla çıkamadım ve çıkmak da istemedim. Çünkü tanıdığım insanların ve hiç tanımadığım insanların benim yazacaklarıma ihtiyacı olabilirdi. İhtimallerle başladım ben yazmaya. Ve şiirle başlayan yolculuğum, roman yazmaya kadar ilerledi. Dört senedir sabırla yazmakta olduğum, sonuna yaklaştığım ve kitaplaşacağı zamanı sabırla beklediğim bir romanım da var.

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

İki seneyi aşkındır kitap çıkarmak için uğraş veriyorum. Benim için çok sancılı bir süreç oldu. Çünkü iletişime geçtiğim hiçbir yayınevi içime sinmedi ve pasif kaldı. Luna Yayınlarıyla iletişime geçtiğimde de alışılmış endişem sürüyordu. Kitabını Luna Yayınlarından çıkaran yazarlara danışınca endişem azaldı ve kitabımı bu yayınevinden çıkarmaya karar verdim. Azalmış endişemi yok eden olay ise yayınevi editörünün kitabımın yazım hatası, imla hatası ve noktalama işaretleri gibi çok önem arz eden hususları büyük bir titizlikle düzenleyip bana iletmesi oldu. İki senelik uğraşımın boşa gitmemiş olması beni rahatlattı ve “İyi ki acele etmemişim,” dedirtti.

Kitabınızda en etkileyici bulduğunuz şiiriniz hangisidir?

Bütün şiirlerimin etkileyici olduğuna inanıyorum. Çünkü yürekten gelen her şey etkileyicidir. Ama illa bir isim vermem gerekirse beyit şeklinde yazdığım “KİM?” adlı şiirimi söyleyebilirim. Çünkü o şiir benim son yazdığım şiirdir. Ve her beyitteki mısraların harf sayısı birbirine gayriihtiyari bir şekilde eşittir.

 

Ahmet Rufai İlaslan - Yazarın kitapları

Kapat