SEVGİLİ SERSERİ KEDİM 

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Ayda Çayır. İstanbul doğumluyum. Evliyim, Bade isminde bir kızım var. Edebiyatın yanı sıra, denizi, kedileri, müzik dinlemeyi ve bisiklete binmeyi çok severim. Edebiyatta Haldun Taner, müzikte İlhan Şeşen hayranıyım. Son yıllarda yoğun şehir yaşamından uzaklaşıp küçük bir sahil kasabasında yaşamaya başladım. Böylece doğal hayata daha yakın durabiliyorum.

Kitap yazma maceranız nasıl başladı?

Yazmaya kitap çevirileriyle başladım. Daha sonra masallar ve kısa hikâyeler kaleme aldım. Çocuk Vakfının Başkanı Ruhi Şirin Bey çocuklarla ilgili yazmam konusunda beni destekledi. Öykülerin yanı sıra çocuk romanları da yazmaya başladım.

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

Pandemi sürecinde kitap yayınlatmanın zorluklarıyla ben de karşılaşmıştım. Luna Yayınlarını internette gördüm. İlgili kişilerle temas kurduğumda doğru yerde olduğumu fark ettim. Yazarın da memnuniyetini gözetecek şekilde, çok düzeyli, kaliteli ve ilgili bir iletişim üslupları var. Bunun böyle olduğunu kitaplarımın basım sürecinde de adım adım yaşadım. Bu açıdan kendimi çok şanslı hissediyorum.

Kitabınızın çocuklar açısından en yararlı yönü nedir?

Yazarken seçtiğim kelimelerin birbiriyle işitsel olarak da uyum içerisinde olmasına özen gösteririm. Çocuklara kelimeleri sevdirebilirsem kitaplarımın faydalı olduğuna inanabilirim.

 

Ayda Erülgen Çayır - Yazarın kitapları

Kapat