KİMSESİZ

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Benim adım Cuma Badur. 21.04.1989 tarihinde Batman ilinin Sason ilçesinde doğdum. Ailemin beşinci çocuğuyum. On iki kardeşiz. Eğitim hayatımı devlet okullarında tamamladım. Üniversitede İngilizce matematik bölümünü okuduğum esnada maddi sıkıntılar sebebiyle polis okuluna başladım. Polis okulunu tamamladıktan sonra Çankırı iline ilk atamam yapıldı. Çankırı’daki görevimi tamamladıktan sonra mecburi şark görevim için Van iline tayinim çıktı. Son altı yılımı Van’da geçirdim. Yakın bir zamanda da tayinim Muğla ilinin Milas ilçesine çıktı. Kısa bir süre sonra da görevime orada devam edeceğim.

Kitap yazma maceranız nasıl başladı?

Polis okulunda çok fazla boş vaktimiz olduğu için bol bol kitap okuyordum. Bir gün “Acaba ben de kitap yazsam nasıl olur?” diye düşünüp bir şeyler karalamaya başladım. İlk yazdığım hikâyenin içeriğini beğenmediğim için o kitabımı yayınlamaktan vazgeçtim. Sonra ikinci kitabıma başladım. İkinci kitabımın da bir kısmını yazdıktan sonra kurgusunu ve yazım tarzımı beğenmediğim için onu da tamamlamaktan vazgeçtim. Önceden yazmış olduğum bu kitapları sonradan elime geçse ben bile okumayacağım için bu kitapları yayınlamanın kendi şahsıma ve okurlara saygısızlık olacağını düşündüm. Sonrasında da bir karar aldım. Kendi içime sinmeyen hiçbir eseri yayınlamayacaktım. Üzerinde ne kadar çalışmış olursam olayım fark etmeksizin… En sonunda da Kimsesiz isimli eserimi yazmaya başladım. Yazım sürecinde ve sonrasında kitap ile ilgili içime sinmeyen hiçbir şey olmadı. Bu eserime “Artık tamam,” dedikten sonra yayınlamaya karar verdim.

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

Kitap tamamlandıktan sonra birçok yayınevi ile görüştüm. Kimisi kitabımı onaylamadı kimisi de “Evet, eserini basarız,” dedi. Onaylamayanlar için yas tutmaktansa eserim ile ilgilenen yayınevlerine yöneldim. Yayınevleri arasında dikkatimi en çok çeken yayınevi Luna Yayınları oldu. Başlangıçtan sonucuna kadar tüm aşamalarda varlıklarını yanımda hissettim ve bu yayınevi ile anlaştığım için çok mutlu oldum. Tüm sorularıma hızlı yanıt verdiler, aynı şekilde isteklerime de çok hızlı yanıt verdiler. Kimisi olumlu, kimisi olumsuz olsa da beni merak içinde bırakmamaları tatmin ediciydi. Yöneticileriyle ve çalışanlarıyla çalışkan bir yayınevi ile anlaştım. Yazar olarak şanslı hissetmemi sağladılar. Luna Yayınlarına teşekkür ederim.

Kitabınızın en etkileyici yönü nedir?

Sürükleyicilik. Kitabın ilk bölümünden son bölümüne kadar durmaksızın devam eden aksiyonu kitabımın en etkileyici yönüdür bence. Şu ana kadar okurlarımdan aldığım tepkiler de bu söylediklerimi destekler nitelikte. Bir okurum üç yüz otuz sayfalık kitabımı yani Kimsesiz’i bir günden kısa bir sürede bitirdiğini söylediği zaman sürükleyicilik olayını hallettiğimi anladım. Sürükleyicilik kadar etkileyici olan diğer bir husus var; onu söylemezsem kitabıma haksızlık etmiş olurum. Kitabımın bütünü kurgusal olmasına rağmen içeriğinde gerçek hayattan hikâyeler çokça bulunmaktadır. Kitabın kurgusunun nerede başladığını ve gerçek hayatın nerede bittiğini anlamak birçok kişi için zor olacaktır. O kadar hayatın içinden ki bu kitabı okuyanlar kitabın içinde kendilerini, ailelerini, arkadaşlarını veya yaşadıkları toplumu görebilirler. Bunun kitabın içine daha rahat girmelerini sağlayacağını düşünüyorum.

 

 

Cuma Badur - Yazarın kitapları

Kapat