SENİN MACERAN

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1992 yılında Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde doğdum. Sakarya Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümü mezunuyum.8 yıldır Sakarya’nın Pamukova ilçesinde Türkçe öğretmenliği görevini sürdürmekteyim. Evli ve 1 çocuk annesiyim.

Çocuk kitabı yazmaya nasıl karar verdiniz?

Öğretmenlik mesleğimin gereği olarak, çocuklara her daim kitap okuma alışkanlıklarını oluşmasına yönelik etkinlikler yapmaktayım. Bu etkinliklerde çocukların genel olarak kitap okurken sıkıldıklarını gözlemledim. Koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitim sürecini fırsata çevirerek; çocukların ilgiyle ve severek okuyacağı, değişik bir tarzda aktif çocuk macera kitabı yazmaya karar verdim.

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

Kitabımın yayınlanma aşamasının her evresinde aktif olarak rol aldım. Çizer ile ortaklaşa çizimlere karar verdik. Kapak tasarımında gene beraber bir çalışmayla neticeye vardık. Çocuklara hatıra olarak kitap ayracı tasarımında fikir olarak sahada rol aldım. Kitabımın her aşamasında emeğimin olması kendi adıma eserlerimi daha kıymetli hale getirdi.

“Senin Maceran” serisine gelen okuyucu yorumlarından ve serinin en etkileyici yönünden bahsedebilir misiniz?

İlk kitabım olan “Senin Maceran Tılsımlı Kolyenin Peşinde”yi kaleme alırken seri şeklinde olsun diye düşünmemiştim. Fakat ilk kitabıma, okuyuculardan çok fazla olumlu dönüşler gelmesiyle 6 ay sonra “Senin Maceran 2 Gizemli Hazinenin Peşinde” kitabımı çıkardım. Kitap yazma serüveninin başında böyle bir düşüncem yoktu. Okuyucularımın “Muhakkak bu kitabın devamı olmalı,” isteklerine kayıtsız kalamadım. “Okuyucularım beni heveslendirdi,” diyebilirim.

Okuyucularımdan gelen en etkileyici yorum, daha önce asla bu tarz bir kitap okumadıkları, kitabın çok farklı olduğu, merak edip çok kısa sürede bitirdikleri, sayfalarda onlara seçenek sunmamın çok hoşlarına gittiği, kendilerini maceranın içinde hissettikleri oldu. Kitaptaki diğer sonları merak edip tekrar kitabı okuduklarını dile getirdiler. Bu yorumları duyunca amacıma ulaştığımı hissettim. Amacım, çocukların severek, ilgi ve merakla okuyacağı bir kitap yazmaktı…

 

Elif Alp - Yazarın kitapları

Kapat