LOKA MATA – SENEYE YİNE GEL

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

İstanbul’da doğdum. İngiliz Kız Orta Okulu ve Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde okudum.  Dışişleri mensubu Korkmaz Haktanır’la evlendim. Eşimin görevi nedeniyle Brüksel, Yeni Delhi, Lefkoşa, New York, Tahran, Varşova, Londra ve Kahire’de bulundum. Üniversite tahsilimi New York Hunter College’de yaptım ve Klasik Arkeoloji ve Resim dallarından mezun oldum. Bu arada çeşitli derneklere başkanlık yaptım. Bu tayinlerin içinde beni en çok etkileyen yer, Halide Edip Adıvar’ın da ‘ruhumun iklimine en çok uyan yer’ olarak tanımladığı Hindistan oldu. Eşimi bir süre önce kaybettim. İki çocuğum ve iki torunum var.  İngilizce ve Fransızca biliyorum. Hobi olarak da Hintçe ve Farsça öğreniyorum. Birkaç senedir saygın bir yayınevi olan Koridor Yayınevi için çeviriler yapmaktayım.

Kitap yazma maceranız nasıl başladı?

Kitap yazma maceram Kahire’de başladı. Arkeoloji tahsili yapmış biri olarak bu şehirde yaşamak benim için büyük bir şans oldu. Dört senelik bir çalışmanın ürünü olan, arkeoloji ağırlıklı ‘Bir Avuç Mısır’ isimli kitabımı yazmaya orada başladım. Bu kitap basıldı ve kapsamlı içeriği nedeniyle oldukça ilgi gördü. Uygun bir yayınevi bulduğum takdirde aynı formattaki ‘Hindistan Meri Jaan’ isimli, Hindistan’la ilgili kitabımı da bastırmak istiyorum. Bu arada yine basılmayı bekleyen öykülerim var. Yazmak benim için bir mutluluk. Umarım daha uzun seneler yazmaya devam edebilirim.

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

Türkiye’de kitap yayınlatmak yazmaktan da zor. Özellikle de isim yapmış biri değilseniz, hemen hemen imkansız gibi bir şey.  Metninizi gönderdiğiniz yerlerden ‘Çok beğendik ama yayın programımıza uymuyor,’ vs. gibi tatmin etmekten uzak yanıtlar alabiliyorsunuz. Bu konudaki fikrimi değiştiren yer Luna Yayınları oldu. İlk günden itibaren bana güven verdiler ve daha sonraki aşamalarda da son derece tatminkâr bir işbirliği içinde olduk. Editing safhasında, benim de onayımı alarak çok uygun düzeltmeler yaptılar. Metni okuduktan sonra geri dönüş yaptıklarında en beğendikleri noktaları yazmaları da ayrıca çok hoşuma gitti. Bu, onların kitabı eni konu inceledikten sonra yayınlamaya kadar vermiş olduklarına dair bana bir güven verdi. Luna Yayınları’nın tüm ekibine her açıdan sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Kitabınızda en etkileyici bulduğunuz yer neresidir?

Kitabımın en etkileyici yönünü umarım okuyucular takdir ederler. ‘Loka Mata’ içeriği itibarıyla boş bir kitap değil.  Bir aşk öyküsü gibi görünmekle birlikte kadın hakları, toplumsal baskılar ve bunları aşmanın güçlüğü, farklı isimler verilse de gerçekte Tanrı’nın bir, tek ve aynı olduğu,  gerçekleşmeyen hayaller için bilinçaltına sığınma gibi pek çok katmanı var ve çok değerli bilgiler içermekte. ‘Loka Mata’nın Hindistan’a gitmiş olan ve bu ülkeye sempati besleyen kişilerin beğenisini kazanacağını, henüz bu şansa sahip olamamış olanların da merakını uyandıracağını umuyorum.

 

Handan Ünlü Haktanır - Yazarın kitapları

Kapat