GERÇEĞE SEVGİ

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1983’de Adıyaman Besni ilçesinde doğdum. İlkokulu Besni’de, ortaokul ve liseyi Gaziantep’te okudum. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü’ne girdim. Ancak fizik eğitimimi yarım bırakıp Kıbrıs’taki Girne Amerikan Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nden mezun oldum. Kanada ve Fransa’da dil eğitimi aldım. İyi derecede Kürtçe, İngilizce, orta derecede Fransızca, Farsça ve az da olsa Arapça biliyorum. Şu an zamanımın çoğunu okumalara ayırıyorum.

Kitap yazma maceranız nasıl başladı?

On dört yaşından beri düzenli kitap okuyorum. Bilmiyorum sayısı kaç fakat binlerce… Yirmi üç yıllık okumalardan edindiğim birikimler sonucu bu kitap doğdu, ilk kitabım oldu. Yazmak okuma sürecimde hep hayalimdi. Kitap, Ortadoğu siyaseti ve Batı felsefesi konularını içeriyor çünkü genelde ilgi alanım ve okumalarım bu başlıklarda oldu.

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

 Yazdıklarımı okuyan çevremdeki dostlar bu yazılarını neden kitaplaştırmıyorsun, diye öneride bulundular. Ben de yazdıklarımı kitaplaştırmayı uzun zamandır düşündüğüm için bu kararı verdim ve Luna Yayınlarına ulaştım. Başta size emeğinizden dolayı çok teşekkür ederim Alev Hanım. Yayınevi bu süreçte beni yormadı.

Kitabınızda en etkileyici bulduğunuz kısım hangisidir?

Kitabın genel çerçevesi ‘gerçeklik’ üzerine kurulu, yani aslında tasavvuf inancındaki ‘hakikat aşkı’ denilen olgu üzerine kurulu. Hakikat ve aşk Arapça olduğu için ben Türkçe gerçeklik ve sevgi kelimelerini tercih ettim. Neden gerçeklik? Çünkü o olmadan değişim ve özgürlük söz konusu olamaz. Bundan dolayı gerçeklik kavramını önemsiyorum.

 

Hasan Yılmaz - Yazarın kitapları

Kapat