RÜYA GİBİ GEÇTİ

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

İstanbul’da doğdum. TED Ankara Koleji’nden ve Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dil Bilimi Bölümü’nden mezun oldum. Eşimin görevi dolayısıyla Nürnberg, Bağdat, New York, Helsinki, Stuttgart, Bişkek’te yaşadım. Yaşadığım ülkelerde uluslararası kadın derneklerinin yönetim kurullarında görev aldım. Türkiye’de bulunduğum dönemlerde, yabancı şirket ve büyükelçilik çalışanlarına özel Türkçe dersleri verdim. İş dünyasına yönelik dijital eğitim materyallerinin Türkçe çevirilerini yaptım. İngilizce ve Almanca bilmekteyim. Uzun yıllar bale eğitimi aldım. Yoga, briç ve amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenmekteyim. (E) Büyükelçi Nejat Akçal ile evli olup, iki erkek çocuk annesiyim.

Kitap yazma maceranız nasıl başladı?

Yazmaya, son bulunduğumuz ülke olan Kırgızistan’dan dört yılı tamamlayarak dönme hazırlığına başladığımız dönemde, artık sonlanmakta olan ve toplam otuz üç seneyi kapsayan “göçebe yaşamımız” boyunca biriktirdiğim yurt dışı anılarımı kayda geçirmenin ve bunları paylaşmanın güzel bir fikir olduğu düşüncesiyle başladım. Yazmak benim için belki de geçici olduğunu bildiğimiz yaşamdan geriye kalıcı bir iz bırakma dürtüsü ve böylece bu dünyadan benim de yolum geçti, ben de var oldum demenin bir yoluydu.

İlk kitabım yayınlandıktan sonra aldığım geri dönüşler beni yeni bir kitap yazma konusunda cesaretlendirmişti. Bu kez de yine anılardan oluşan gerçek bir yaşam hikâyesini satırlara dökerek paylaşmak istedim. Hikâye, altmış iki yıl süren birlikteliklerinde mutluluğun sırrına ermiş bir çiftin, kendi anne babamın, aşk ve sevgiye dair ilham ve umut veren hikâyesiydi.

50’li yılların İstanbul’unda karşılaşan, nişanlılık dönemlerinde birlikte geçirebildikleri kısa zaman sürecinde ve daha sonra araya mesafeler girince de, birbirlerine yazdıkları şiirler, duygusal tanımlamalar ve betimlemelerle süslenmiş mektuplarla yakınlaşan ve bu edebi dokunuşlar taşıyan satırlarla pekişen duygu yoğunluğunu bir ömür korumayı başarabilmiş bir çift bu hikâyenin kahramanları…

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

Kitabım yayına hazır olduğunda detaylı bir araştırma yaptım ve genç, dinamik bir ekiple ve özenle çalıştıklarını duyduğum Luna Yayınları’na dosyamı gönderdim. Yayınevi ekibinin iş birliğine açık olması çalışmanın zevkli olmasını sağladı. Editoryal çalışma sürecinde fikir alışverişi yapabildiğim, gerektiğinde deneyim ve bilgilerine başvurabildiğim, her aşamada yazardan desteğini esirgemeyen bir yayınevi ile çalışmış olmaktan dolayı mutluyum.

Kitabınızın en etkileyici yönü nedir?

En etkileyici yönü tabii ki okur takdir edecektir ama ben kitabın, sevdaya dair mektuplarla duygusal olarak zenginleşen, aşkın yalnızca genç ve heyecanlı yüreklerin kıpırtısı olmakla sınırlandırılamayacağının, değerini bilen yüreklere ömürlük de yerleşebileceğinin güzel bir örneğini sergileyen, sevginin, aşkın kalıcılığını ve sürekliliğini sorgulayanlara mesajı olan bir hikâyesi olduğunu düşünüyorum.

 

 

Hülya Evirgen Akçal - Yazarın kitapları

Kapat