MEKÂNSIZLAR

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

18.01.80 Adıyaman Merkez, doğumluyum. İki kız, iki erkek olmak üzere dört kardeşiz. Meslek olarak resim öğretmenliği yapıyorum. Ayrıca kendime ait bir de atölyem var. Babam, emekli devlet memuru; rahmetli annem ise ev hanımıydı.

Kitap yazma maceranız nasıl başladı?

Manevi değerlere ve metafizik konulara önem verdiğim için böyle bir kitap yazma isteği duydum. Kimi zaman o ambiyansı yaşamak için tarihi yerlerde ve eski mimari mekânlarda doğa ile baş başa kalıp yalnızlığa çekilerek de yazdığım zamanlar çok olmuştur. Yanımda yağlı boya tablo yapmak için malzemeler de vardı. Hem o akış ( ilham ) geldikçe kitabımı yazıyordum.  Aklımda imgelenen hayalleri, bir yandan da yağlı boya tabloya döküyordum.

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

Tarihi ve metafizik konularla ilgili sohbet ederdik arkadaşlarımla. Fantastik dünya, insanların ilgisini ve sevgisini kazandırmıştır.  Nitekim benim de öyle oldu. Bu konularla ilgili bir roman yazmak istiyorum, deyince yakın çevremin de manevi desteğini aldım ve iki yıllık bir süreç, kitabımı tamamlamamı ve yayınlamamı sağladı.

Kitabınızda en etkileyici bulduğunuz yer neresidir?

Tüm büyük şahsiyetlere sevgim, saygım sonsuzdur. Ayrıca Hz. Süleyman’a karşı sevgim ve büyük bir hayranlığım var. Hayatını okuduğum ve kendimce araştırdığım sürede, bu hayranlık daha da arttı diyebilirim. Sanki manen (ruhen) o âlemde yaşadım diyebilirim. Kitabı etkileyici kılan, o eski zamanın ihtişamı ve manevi yönleriydi ve bunu romanlaştırmak istedim.  Bundan sonraki yazılarım ise her konuda olabilir. Yeni bir kitaba başladım bile.

 

Mehmet Umut Uzun - Yazarın kitapları

Kapat