FRAU

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1989’da İstanbul, Sarıyer’de doğdum. 32 senedir bu semtte yaşamımı sürdürmekteyim. Toplam beş kardeşin üçüncüsü olarak dünyaya geldim. Spor Bilimleri, Psikoloji, Sosyoloji, Edebiyat alanlarına ilgi duymaktayım. İlk ve orta öğrenimimi Emirgân Karaca Paşa İlköğretim Okulunda, lise öğrenimimi ise Emirgân Boğaziçi Behçet Kemal Çağlar Lisesi Sosyal Bilimler Bölümünde tamamladım. Beden Eğitimi ve Felsefe Grubu Pedagojik Formasyon Öğretmenlik Eğitimimi, İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Bilimleri Fakültesinde tamamladım. Ön lisans eğitimimi Yönetim Organizasyon Programı üzerine aldım. Birinci lisans eğitimimi Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinde, ikinci lisans eğitimimi İstanbul Okan Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümünde tamamlayıp, üçüncü lisans eğitimimi ise İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde sürdürmekteyim. Birinci Tezli Yüksek Lisans eğitimimi İstanbul Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Spor Yönetimi Bölümünde tamamlayıp, ikinci Tezli Yüksek Lisans Eğitimimi ise Altınbaş Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Psikoloji Bölümünde sürdürmekteyim. Doktora eğitimimi halen Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde özel öğrenci statüsünde devam ettirmekteyim. Üniversitelerde etkinlik başkanlığı ve bölüm temsilcilikleri yapmış olup, çok sayıda gönüllü görevlerde yer aldım. Çeşitli eğitimleri başarıyla bitirip, bilimsel makalelerimi yazmış bulunmaktayım. Toplam on üç yıllık çalışma hayatımın sekiz yılını özel sektörde geçirmiş olup, son altı çalışma yılımı ise halen bir kamu kuruluşunda devam ettirmekteyim.

Kitap yazma maceranız nasıl başladı?

Lisenin ilk yıllarında kitap yazma ve edebiyat öğretmeni olma hayalini filizlendirmeye başlasam da ilerleyen dönemlerde, şartlar gereği hayallerimi bir süreliğine ertelemek zorunda kaldım. Lise son sınıfta okulun dergisinde “Geçmez, Bitmez Derken Elveda” adlı yazım yayımlandı. Her zaman bir “Taş” kelimesi ile ilgili bile olsa sayfalarca kitap yazacağımı dile getirirdim, hayal gücü ve düşünce sınırları zorlayarak. İnatçı ve hayalperest yapımın da yardımıyla, her daim yazma isteği ve bıkmadan usanmadan araştırma merakımın üzerine titredim. Akademik yazılar yazmaya devam ederek yazma isteğimi sürdürdüm. Bir süre sonra kitap yazma hayalimi sayfalara serpiştirerek, macera dolu edebiyat hayatına adım atmış oldum.

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

Her ne kadar zorlu bir süreç olsa da; heyecanı bol, sabrı zor, umudu sonsuz bir yolculuktu benim için. Bu süreçte pek de kimseye kitap yazma maceramı açmadım. Hayalini kurduğum her şeyin dillendirilince gerçekleşmediği düşüncesine kapılan birisi olarak hareket ettiğimden, bu güzel başlangıçlı hayalin sonu da güzel oldu. Bu süreçte bana fazlasıyla katkıları olan, iyi bir kitap için uğraşan sevgili editörüm Gülnur Gözübek’e canı gönülden teşekkürlerimi sunarım. Yaklaşımlarından dolayı Genel Koordinatör Mustafa Şimsek ve Luna Yayınları’nın tüm çalışanlarına verilen emek için sonsuz teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Kitabınızın en etkileyici yönü nedir?

Kitabımın bu salgın döneminde ilgi çekeceği kanaatindeyim. Romanımın konusunun salgın üzerine yoğunlaşması, bu süreçte hayal gücümü fazlasıyla tatmin etmiştir. Okurların da ilgisini çekeceğinden şüphem yoktur. Keyifli okumalarını, en güzel duygular ile bekliyor olacağım.

 

Murat Terlemez - Yazarın kitapları

Kapat