DEVRİK SEVDALAR

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Merhabalar. Ben Ramazan ERGENÇ. Aslen Trabzon Arsin’liyim. 7 Nisan 1989 yılında Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde dünyaya geldim. Sonrasında, 1990 senesinde tüm aile büyüklerimin de doğup büyüdüğü kütüğüne de kayıtlı olduğum Samsun Atakum Erikli köyüne göç ettik. Yedi yaşıma kadar orada yaşadıktan sonra tekrar Bilecik Pazaryeri’ne taşınarak hayat serüvenine orada devam ettim. Beş çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğuyum. İlk, orta, lise ve ön lisans eğitimimi Pazaryeri’nde tamamladım.  Sonrasında üzerine de Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü Lisans Programını tamamladım. Asıl mesleğim müzisyenlik. Ses sanatçılığı ile birlikte gitar eğitmenliği yapıyorum. 9 yaşımdan bu yana müziğe ilgi duymaktayım. Günümüze kadar gitar alanında belli başlı temel eğitimler alarak belirli bir seviyeye gelip eğitmenliğimi kazandıktan sonra 2011 yılında Bilecik Merkez’e yerleşerek orada Bilecik Halk Eğitimi Merkezinde Gitar Eğitmeni olarak görev almaya başladım ve halen bu mesleğe devam etmekteyim. Bunun yanı sıra küçük yaşlardan itibaren sahnelerde yeteneklerimi sergilemeye başladım ve 17 yaşından itibaren bunu ileri seviyeye taşıyarak yavaş yavaş bu durumu meslek olarak görüp geçimimi bu şekilde sağlamaya başladım. Halen daha eğitmenliğin yanı sıra çeşitli yerlerde sahne almaktayım ve işimi severek yapmaktayım. Aynı zamanda belirli bir seviyede söz yazarı ve besteci olarak da çalışmalarım vardır. Bununla birlikte söz ve müziği kendime ait olan müzik eserlerimi, belirli dönemlerde belirli platformlarda dinleyicilerimle buluşturdum. Şu an, Bilecik Merkez’de yaşamaktayım.

Kitap yazma maceranız nasıl başladı?

Aslında küçük yaşlardan itibaren zaman zaman yazan biriydim. Özellikle lise dönemlerimde sürekli kompozisyon, şiir vs. tüm yarışmalara katılırdım. Yazmak benim için ayrı bir dünyaya açılan sihirli bir kapı gibiydi ve kalemim de o kapının anahtarıydı. Fakat 28 yaşıma  kadar yazdıklarımın çok azını bu güne kadar saklayabildim. O yaştan sonra yazmak üzerine biraz daha yoğunlaştım. İlk etapta kitap yazmaktan ziyade sadece tek tek şiir ve denemeler yazıp bunları sakladım. Sonrasında zaman zaman sosyal platformlarda bunları okuyucuların beğenisine sundum. Zamanla beğenildiğini görünce gerek yakın çevrem gerekse beğenisine sunduğum okuyucularım tarafından teşvikle bu durumu bir ileri seviye olan kitap yazmaya taşıdım.  Böylelikle de bu kararımın arkasında durarak ilk olan “Devrik Sevdalar” adlı şiir ve deneme kitabımı yazmaya karar verdim.

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

Bu belki de çok az yaşayabileceğim nadir heyecanlardan bir tanesidir. Bu sürece başlamadan önce kolay olacağını düşünmüştüm fakat sonrasında, iş ciddiye bindikten sonra, aslında çok da kolay olmadığını, en azından küçümsenecek kadar kolay olmadığını gördüm.  Son derece ciddiyet isteyen ve son derece dikkat ve önem gerektiren bir durum olduğu için de zorluklarıyla birlikte deneyim kazandıran süreç. Fakat yine de ilk dediğim gibi müthiş bir heyecan. Yazmaya karar verip artık bitti dedikten sonraki süreç tamamen iyi bir ekiple ve işin ehli olan kişilerle çalışılmadığı sürece ekstra daha zor oluyor. Fakat bu açıdan şanslı olduğum için daha az zorluk çektim diyebilirim.

Kitabınızın en etkileyici yönü nedir?

Bu soruya cevap verirken kibre kapılıp kendimi öven tarzda bir izlenim oluşturmaktan imtina etmekteyim. Ancak bu şekilde anlaşılamayacağını düşünerek şunu diyebilirim ki; kitabın en etkileyici yönü sadece bir şiir kitabı değil aynı zamanda da içerisinde bolca deneme olan, şiir ve denemelerin harmanlandığı bir kitap olması. Hayata dair, yaşama dair, sevgiye dair ve en önemlisi kalemimin en çok yazmaya alıştığı aşka dair şiir ve denemelerin olması da ayrı bir husustur.

 

Ramazan Ergenç - Yazarın kitapları

Kapat