HOKUS POKUS BUZ

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Ruşen Karataş Ünlenen, 1984 İskenderun doğumluyum. Gaziantep Üniversitesi, İngiliz Dili Edebiyatı Bölümü mezunuyum. Çocukları, hayvanları, ağaçları, çiçekleri böcekleri çok severim. Evli ve bir kız çocuk annesiyim. Ankara’da yaşamaktayım.

Kitap yazma maceranız nasıl başladı?

Yazma tutkum şiir yazarak başladı. İlkokulda da yazdığımı bilirim, lisede de… Üniversite yıllarında ise okuduğum bölüm, tanıştığım birkaç yazar ve şair ufkumu genişleterek bu tutkumu daha da körükledi. Bir süre yazmaktan uzaktım, okuyordum. Uzun bir aradan sonra yeniden yazmak istedim. İlham perileri bizimle olsun yeter ki…

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

Hokus Pokus Buz, şiir dışında yazdığım ilk farklı tür. Bu yüzden, bir vücut bulup kitap haline gelene kadarki yolculuk benim için çok özel ve heyecan verici oldu. Sevgili yayınevim Luna Yayınları ve sevgili editörüm Kübra Kubuş Hanım, sevgili çizer Didem Karaduman Hanım bu süreci güzelleştiren isimler oldular. Süreç boyunca çok iyi frekans kurarak, güzel paslaşmalarla hikâyem her manada içime sinen bu tatlı kitap haline kavuştu. Emeği geçen herkese teşekkürlerimle.

 Kitabınızın çocuklar açısından en yararlı yönü nedir?

Kitabımın çocuklar kadar yetişkinlere de hitap edeceğini düşünüyor ve umuyorum. En belirgin yanı ise, farklılıkların güzelliğini ve farklı olanın koşulsuz kabulünü sunması; her canlının yaşam hakkına saygıyı vurgulaması. Bu kitabı bir bütünden alt özelliklere indirgemek benim için zor ama en özet haliyle, bu bir “empati kitabı” diyebilirim.

 

Ruşen Karataş Ünlenen - Yazarın kitapları

Kapat