BİR YILDIZ DOĞDU

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

1977, Mardin doğumluyum. İlkokula, Mardin Cumhuriyet İlkokulu’nda başladım ve daha sonra Fatih İlkokulu’na geçtim. Çok zor şartlarda okudum ama okuma azmimi hiç bırakmadım. Liseyi bitirerek üniversiteye hazırlandım. Şimdi fırsat bulduğumda ek olarak tesisat işiyle uğraşıyorum. Fazla paragöz değilim; ihtiyacım olduğu kadar çalışıyorum.

Edebiyat hayatımın birçok yerini kaplamış. Şiirle duyguların gizli dünyasının kapısını araladım. Doğayı ve hayvanları çok seviyorum, çevremdeki insanlara çözüm üretmeyi çok seviyorum.

Kitap yazma maceranız nasıl başladı?

Ben ilk yazılarıma 17 yaşındayken yazdım. İlk aşkıma yazmıştım. Daha sonra roman yazdım, iki yıl sürdü. Bu romandan, “Kaybolan Roman” adlı şiirimde bahsettim. O zaman İstanbul’da yaşıyordum, bastırmak için yayınevine gittiğimde 1999 öncesiydi. Şiirleri daktiloya yazmamı istediler. Daktiloya yazdıktan sonra gidip teslim ettim. Geri dönüş yaptılar. Romanın basılabileceğini söyleyip bana bir fiyat verdiler. O zaman yanımda o kadar para yoktu.

1999 depreminden sonra, hayatın gerçekleriyle karşılaşınca Mardin’e geçtim. Romanı da basamayınca, bir gün taslağı soba yanarken ateşe attım. Böylece roman yazmaktan vazgeçtim. Sonra aradan yıllar geçti. Bu zaman içeresinde değişik şehirleri gezerek çalışmaya başladım. Türkiye’nin birçok yerini görme imkânım oldu.

2019 senesine gelindiğinde, temmuz ayında bir gece vakti, saat üç sıralarında duyguların gizli dünyasına girdim. 28 gün içerisinde, arka arkaya 100 şiir kaleme aldım ve 2019 Ağustos ayında “Cennetten mi Düştün?” şiir kitabıyla şiir yazma macerama başladım. Arkasından, ikinci şiir kitabı üzerinde çalışırken bir sokak kedisiyle tanışmamla şiir kitabına ara vererek “Sokak Kedisi” romanını 2021 Mart ayında çıkardım. Uzun zamandır üzerinde çalıştığım “Bir Yıldız Doğdu” şiir kitabı da 2021 Mayıs ayında bitirdim. Şimdi “Gölgedeki Hayat” adlı romanla devam ederek okurlara yeni sürprizler için sanat ve edebiyat adına çalışmalarım kesintisiz devam ediyor.

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

Kitap yayınlama aşamasında birçok zorluklarla karşılaştım. İyi bir yayınevi bulmak zor oldu. Birçok yayınevi dosyam şiir olduğu için sıcak bakmadı. Birçoğu da uzun bekleme döneminden sonra basılıp basılmayacağına karar verdiklerini söyleyince en sonunda Luna Yayınları’na telefonu açtım. Mustafa Bey’in güvenilir ses tonuyla karşılaştıktan sonra ilk şiir kitabımı bastırdım. Daha sonra “Sokak Kedisi” romanım basıldı ve şimdi de “Bir Yıldız Doğdu” adlı şiir kitabı ile maceram devam etti.

Kitabınızda en etkileyici bulduğunuz şiiriniz hangisidir?

En etkileyici şiir benim için ilk önce “Cennetten mi Düştün?” adlı şiirim. Şiirin ayrı bir önemi var bende. Arkasından “Bir Yıldız Doğdu” şiiri geliyor. O da benimle ilgili sır barındırdığı içindir. Şiirlerimi birçok yaşanmış hikâyeden yola çıkarak kaleme alıyorum. İlham gelince mutlaka şiir yazarım.

 

 

Ufuk Eryıldız - Yazarın kitapları

Kapat