MUTLULUK İŞİ

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

İstanbulluyum. İstanbul Teknik Üniversitesinde Gemi İnşaat Mühendisliği eğitimi aldıktan sonra sosyal bilimlere öteden beri daha çok ilgim olduğu için dümenimi o yöne kırdım ve yüksek lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında yaptım. Daha sonra Yunanistan üzerine çalıştığım için doktoramı Atina Üniversitesinde Felsefe alanında tamamladım. Eskiden beri meraklı biriyimdir. Çok fazla ilgi alanım oldu ve ailenin küçük kızı olmak da bu konuda bana epey geniş bir özgürlük alanı tanıdı diyebilirim. Bu sebeple birçok sanat dalıyla da ilgilenme fırsatım oldu. Bunların içinde tiyatronun ve yazı yazmanın yeri bende her zaman ayrı oldu. Fakat bu alanlarda aşırı hırsları olan birisi değilim, daha çok hayatı anlamlandırmak için sanatla ilgileniyorum ve gerçekten insanlara bir katma değer sağlayacağına inandığım şeylerin altına imza atmak isterim. Yazmak benim için her zaman şifalandırıcı bir iş oldu. Kendimi tanıtmam istendiğinde olumlu, dışadönük ve biraz gürültücü sıfatlarını uygun görürüm. Ancak belki en doğrusu daimi arayışta olduğumdur. Yazmayı seçmem de bununla ilişkili tabii.

Kitap yazma maceranız nasıl başladı?

Çocukluğum, bir katı kütüphane olan bir evde geçti. Bu coğrafyanın çocuklarının çoğu gibi ben de çok fazla masallar, hikâyeler duyarak, dinleyerek büyüdüm. Mühendislik Fakültesinde okurken bile arkadaşlarımın aksine hep edebiyatla iç içe oldum. Ancak özel hayatımdaki bazı değişimler nedeniyle bir kişisel yolculuğa başlayınca bunun hayatımın ayrılmaz bir parçası olduğunu fark ettim.  Eskiden beri insanlarla hislerimi ve bildiklerimi paylaşmayı seviyorum. Arkadaşlarımın ve tanıdıklarımın içlerinde var olan potansiyeli dışarı çıkarmaları için onları teşvik etmeyi huy edinmişimdir. O yüzden mutlulukla ilgili bir kitap yazmak çok istedim. Bu kitabın okuyuculara faydalı olacağına gerçekten inanıyorum. Bundan sonrası için de yazmaya devam etmeyi düşünüyorum.

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

Kitap yazmak zaten stres verici bir süreç olabiliyor ama bundan daha stresli olanı yayınlanma aşaması oluyor genelde ülkemizde. Ama Luna Yayınlarıyla tanıştıktan sonra bu süreci oldukça rahat geçirdim diyebilirim. Her aşamada ilgilendiler ve desteklediler. Benim için kitabın yayınlanma aşaması da güzel ve keyifli bir tecrübe oldu.

Kitabınızın en etkileyici yönü nedir?

Kitabımın en etkileyici yönü mutluluk arayışındaki insanlara esnek bir yol haritası sunması. Herkese önerilen hazır reçetelerin, mutluluğu getirmeyeceğine inanıyorum. Okuyucular, özellikle kitabın içinde önerdiğim günlüğü tutarak kendilerini tanıma fırsatı buldukça yaratıcı yaşam yöntemini pratiğe dökebileceklerdir.  Kitabı yazarken sadece kendi tecrübelerimle sınırlı kalmadım. Yaratıcı yaşam yöntemini çevremdeki insanlara da anlatmaya çalıştım. Onlardan gelen olumlu geribildirimlerin ışığında, bu yöntemin işe yaradığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu yüzden bu kitapta yazdıklarımla ilgili içim çok rahat. Mutlaka okuyuculara olumlu bir katkı sunacağından eminim.

 

Deniz Ertuğ - Yazarın kitapları

Kapat