HAYAL DEFTERİM I-II

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

21.04.1970 tarihinde İzmit’te doğdum. Aslen Kocaeli Gölcük’lüyüm.

İlkokul, ortaokul ve lise tahsilimi Gölcük’te tamamladıktan sonra öğrenim hayatıma 1987 yılında Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünde devam ettim.

30 yıllık meslek hayatıma halen özel bir hastanede yönetici olarak devam etmekteyim.

Her zaman disiplinli çalışmalarımın başarı olarak geri dönüşlerini, en güzel mükâfat olarak gördüm.

Başarılı bir çalışma hayatının yürütülebilmesi için düzenli bir sosyal hayatın olması gerektiği inancındayım. Bu sebeple yoğun çalışma hayatıma rağmen sosyal hayatıma ayırabildiğim kısıtlı zamanı doğru planlamalar ile verimli olarak kullanmaya gayret ediyorum.

Kitap yazma maceranız nasıl başladı?

Kitap okumak ufkumu genişletmek ve zihnimi dinlendirmek adına en önem verdiğim alışkanlığımdır. TV izleme alışkanlığım hiç olmadığı için kendime ayırabildiğim zamanımın çok fazla olduğunu düşünüyorum. Sinema, tiyatro, deniz kenarında uzun yürüyüşler, yeni ülkeler ve Türkiye’de görmediğim yerleri görmek, seyahat etmek, doğayı dinlemek kendime ayırdığım zamanlarda yapmaktan hoşlandığım alışkanlıklarım.

Bu zamanlarda yaşadıklarımı unutmamak adına küçük notlar tutma alışkanlığı geliştirdim. Bazı notlarımı arkadaşlarımla paylaştıkça onların bana, yazmam konusunda ısrarları oluyordu. Kitap yazmak, hele fen bölümü mezunu bir kişi için epey imkânsızdı aslında. Ama denemeliydim. Bunun için ilk önce iş hayatımdaki yaşanmış anılarımı yazmak aklıma geliyordu.

2019 yazında çıktığım Doğu Ekspresi yolculuğu sonrasında, Doğu Ekspresi ile ilgili bir hikâye yazma isteği fazlasıyla beni heyecanlandırdı. Bu muhteşem bir geziydi ve bununla ilgili hem duygularımı aktarabileceğim hem de insanları biraz gülümsetebilecek bir kitap yazmam gerektiğini düşünmeye başladım.

İlk başlarda günlük olarak yazmaya başladım defterime. Kitap olup olmayacağı konusunda hiçbir fikrim yoktu. Günlük olarak yaşanmış olaylar ile yaşanmasını hayal ettiğim olayları harmanlayarak yazmaya başladım. Şubat 2020’nin sonunda kitap yazım sürecini tamamladım ve yayınevine teslim aşamasına getirdim.

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

Hayal Defterim ilk tecrübemdi. Yayınevi seçme konusunda oldukça acemiydim. Sürekli araştırmaya başladım. Daha önce kitabı yayınlanmış yazarların tecrübelerini okudum. Fikir sahibi olabileceğim her yazıyı değerlendirdim. En çokta araştırdığım yayınevleri hakkındaki şikâyetleri… Karamsarlığa kapıldığım bir dönemde Luna Yayınevi karşıma çıktı. Tüm şikâyet sitelerini taramama rağmen hakkında tek bir şikâyet olmadığını görmek beni heyecanlandırdı. Aradığım yayınevini bulmuştum. Telefon ile tanıştığımız Mustafa Bey’in samimi ve yardımsever tavrı karar vermem konusunda beni fazlası ile etkiledi. Yaptığımız görüşmeler sonrasında hiç tereddüt etmeden Luna Yayınevi ile anlaşmamızı imzaladık. Kitap taslağımın incelenmesi, editör incelemesi tüm süreçlerde desteklerini hep arkamda hissettim. Bu ilk deneyim için çok önemliydi. Yaşadığımız pandemi sürecine rağmen hiçbir aksaklık olmadan kitabım yayınlandı. Luna Yayınevi ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Kitabınızda en etkileyici bulduğunuz şiiriniz hangisidir?

Sade bir dille, yoğun duygularla yaşanmayı hak edilip de yaşanamamışlıkların açık yüreklilikle anlatılmış olması. Hayallerimi yazmak istedim, belki de yaşamayı hayal ettiğim aşkı. Okuyucuların ayraca ihtiyaç kalmadan keyifle bir çırpıda bitireceği, bazen hüzünlenip bazen gülecekleri bir günce ile karşılarına çıktım.

 

Göknil Kongurtay - Yazarın kitapları

Kapat