ALFABESİZ

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Artvin/Şavşatlılı bir ailenin ilk çocuğu olarak 13 Aralık 1987’de Kayseri’de doğdum. Ailemin memuriyetinden dolayı ben 1,5 yaşımdayken İstanbul’a taşındık. İstanbul’da büyüdüm. Sanatı, bilimi ve sporu seven, edebiyat dışında farklı alanlarda da yetenekleri olan, kendini geliştirmeye devam eden biriyim.

Kitap yazma maceranız nasıl başladı?

Aslında ilk yazma maceram ilkokul ve ortaokul derslerimde kompozisyon ödevleriyle başlamıştı. Lisedeyken de kompozisyon ödevlerinden yüksek not alırdım. Ajanda tutup aklımda olan konuları hikâyeleştirirdim. O dönemlerde edebiyatla ilgili yarışmalara katılmadım. Sadece kendimce yazardım. Edebiyat açısından kendimi ilk keşfederek yazmayı sevdiğimi bu şekilde anlamıştım. Ben liseyi sözelci olarak okumuş olmama rağmen hiçbir şekilde düzyazı dışında yazı yazmadım. O dönemlerde şiire çok ilgili olmasam da şiiri sanat dalı olduğu için severdim. Şiir yazma yeteneğimi liseyi bitirdiğim yıl, 17 yaşımda ajandama art arda 4 tane şiir yazmamla keşfettim. İlk zamanlar sadece aşk şiirleri yazabiliyordum, kendimi geliştirdikçe farklı temalarda ve özlü sözler de yazmaya başladım. Sonra yazdıklarımda kendimi anlatmak, yaşadıklarımı ve çevremde görüp etkilendiğim şeyleri kendi dilimle, ruhumla yorumlamak sanatsever olarak beni mutlu ettiği için ve edebiyatı seven biri olarak bu alanın parçası olmak istediğim için kitap çıkartıp ufakta olsa katkım olsun istedim.

Kitabınızın yayınlanma aşamasındaki deneyimlerinizden söz edebilir misiniz?

Benim için uzun zamandır imkânsız gibi görünen hayalimi gerçekleştirmenin heyecanı ve mutluluğunu yaşamanın, kitabımı yayınlama aşamasında her açıdan sizlerle profesyonelce, sevgiyle, güvenle çalışmanın mutluluğu ve gururu var.

Kitabınızda en etkileyici bulduğunuz şiiriniz hangisidir?

Her şiirim, her yazım benim parçamdır ama savaşta ve zor şartlarda yaşayıp ölen tüm çocukların ölümlerini anlattığım “Ölmek Artık Çocukça” adlı şiirimdir.

 

Serçin Çelik - Yazarın kitapları

Kapat